|
|
 |
25.04.2010 10:58
Det Hvide Hus betaler tilbage: Drupal får ny kode

Den amerikanske regerings engagement i Drupal har nået nye højder, idet regeringen onsdag kunne meddele, at den har frigivet elementer af den kode, der er blevet udviklet til Whitehouse.gov hjemmeside.
”De bidrag, som WhiteHouse.gov's udviklere og personale har overdraget til Drupal-projektet er ikke ubetydelige - med meningsfuld kode til forbedret skalerbarhed, mailopsætning og tilgængelighed, der kan gavne enhver Drupal-bruger”, fortæller Jay Lyman, analytiker for 451 Group, til LinuxInsider, d. 23. april.
Der er tale om ”et stort løft i troværdighed for Drupal, såvel som open source generelt, at en så højstående en organisation og så profileret en hjemmeside vil gøre brug af det,” bemærker Lyman, der også tilføjer at det samtidig viser, ”at brugere og kunder er villige til og evner at give tilbage”.
<- tilbage til forsiden
|
|
 |
|
|